Jak odzyskać pieniądze z ZUS oraz OFE po śmierci osoby ubezpieczonej? Dziedziczenie z OFE

Zgodnie z art. 4 pkt.11 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) to fundusz wybrany przez ubezpieczonego spośród tych  funkcjonujących na terenie naszego kraju. W przypadku śmierci członka naszej rodziny, pieniądze zgromadzone na  jego rachunku OFE czy subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu. Oznacza to, że mogą być one wypłacone wskazanej osobie, bądź osobom (tzw. uposażonym) lub mogą podlegać dziedziczeniu. „Każda osoba ubezpieczona w ZUS ma swoje indywidualne konto emerytalne. W wyniku nowelizacji przepisów dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych wprowadzono tzw. subkonto ZUS, czyli dodatkowe konto funkcjonujące w ramach indywidualnego konta emerytalnego ubezpieczonego” – wyjaśnia Daniel Kocur z VOX VERITAS Odszkodowania. – „Subkonto posiadają osoby urodzone po 1968 roku oraz te, które urodziły się przed 1968 rokiem  i należały do otwartego funduszu emerytalnego. Dotyczy to także ubezpieczonych, którzy po 31 stycznia 2014 r. nie zawarli umowy z OFE. Pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS oraz na rachunku OFE podlegają dziedziczeniu”. Cała procedura nie wymaga od osoby uprawnionej ponoszenia żadnych kosztów, jednak nadal wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, iż przysługują im takie środki, lub po prostu nie wiemy w jaki sposób je uzyskać. VOX VERITAS Odszkodowania odpowie na wszystkie Państwa pytania.

Jak odzyskać pieniądze z OFE?

Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Wraz z nowelizacją ustawy o OFE, każdy ubezpieczony mógł wybrać, gdzie trafią jego składki emerytalne – czy wyłącznie do ZUS, czy też częściowo do OFE. W wyniku wprowadzonych zmian, od 2014 roku  część składki emerytalnej, którą odprowadzamy do ZUS – 12.22 % trafia na nasze indywidualne konto jako tzw. I FILAR. Zgodnie z prawem,  dziedziczeniu nie podlegają środki zgromadzone w ramach tego filaru i  w razie śmierci osoby ubezpieczonej środki te pozostają do dyspozycji ZUS. Powinniśmy jednak pamiętać, że inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku osób ubezpieczonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE), jak i posiadających subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Część składki emerytalnej (7,3 proc.) trafia do tzw. II FILARU czyli OFE. Te środki są traktowane jako część majątku ubezpieczonego i podlegają podziałowi w razie jego śmierci, tj. mogą być dziedziczone przez małżonka zmarłego, osoby  przez niego wskazane lub  spadkobierców zmarłego. Na chwilę obecną Powszechne Towarzystwa Emerytalne nie mają obowiązku informowania  spadkobierców o tej możliwości, choć czasami starają się to zrobić. Odzyskanie pieniędzy z OFE jest prostsze, niż myślisz. VOX VERITAS  podpowie Ci, w jaki sposób to zrobić. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami i wypełnisz prosty formularz, a dowiesz się w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Potrzebujesz pomocy przy Odzyskaniu pieniędzy z ZUS lub OFE ?
Skontaktuj się z nami!

Jakie trzeba spełnić warunki, by móc odzyskać pieniądze z OFE ?

Towarzystwa Emerytalne nie zawsze otrzymują informacje o śmierci ubezpieczonego, dlatego też nie mogą poinformować spadkobierców o ewentualnym spadku, a co za tym idzie o dziedziczeniu środków z OFE.  Trzeba więc samemu zadbać o odzyskanie pieniędzy z OFE.  By móc starać się o zwrot pieniędzy zgromadzonych w tzw. II FILARZE muszą być spełnione następujące warunki: zmarły ubezpieczony nie mógł mieć przyznanej emerytury. Jego pieniądze musiały być odłożone w OFE, musiał więc urodzić się po 1968 roku lub wcześniej, jeśli zdecydował się przystąpić do II FILARU. I ostatni warunek – osoba zmarła musiała mieć ukończone 30 lat.

Kto może odziedziczyć pieniądze z OFE?

O zwrot środków z OFE może się starać, według kolejności: małżonek osoby zmarłej (w ramach wspólności małżeńskiej), osoby wskazane przez zmarłego (osoby uposażone) oraz – gdy nie ma osób uposażonych – spadkobiercy. Ustawodawca reguluje również podział tych środków, jednak  w obliczu powstałych zawiłości prawnych wiele osób nie korzysta z przysługujących im uprawnień. Vox Veritas wychodzi jednak naprzeciw Państwa problemom i pomaga w odzyskaniu przysługujących Wam pieniędzy.  „Gdzie mogę się zgłosić? Jakie środki mogą mi być wypłacone? Jakiego rodzaju formalności powinienem dopełnić? To pytania, które przerażają wiele osób, zwłaszcza w obliczu osobistej tragedii, jaką jest śmierć bliskiej osoby” – przyznaje Daniel Kocur. – „W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów, a także wystąpią po należne środki pieniężne zgromadzone na rachunku emerytalnym zmarłego”.

dziedziczenie ofe zus

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Jakie są wymagane dokumenty?

By móc ubiegać się o zwrot pieniędzy z OFE należy w pierwszej kolejności wypełnić odpowiedni wniosek, udostępniony przez dane Towarzystwo Emerytalne. Poza tym powinniśmy przygotować skrócony odpis aktu zgonu osoby ubezpieczonej, dokument świadczący o byciu spadkobiercą ubezpieczonego, np. odpis aktu małżeństwa lub osobą przez niego uposażoną, jeśli zostaliśmy zgłoszeni podczas zawierania umowy z OFE oraz dokument potwierdzający naszą tożsamość – dowód osobisty lub paszport. W szczególnych przypadkach zostaniemy poproszeni o  złożenie odpowiednich oświadczeń o dziedziczeniu, np. jeśli doszło do rozwodu czy  umowy między ubezpieczonym a spadkobiercą. Przydatny będzie także testament. Wymagane jest dostarczenie oryginałów dokumentów lub kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem, czego można dokonać np. u notariusza.

Odzyskanie pieniędzy z OFE się nie przedawnia!

Śmierć najbliższej osoby zawsze jest dla nas szokiem i nie da się na nią przygotować. Mierząc się z tym smutnym wydarzeniem nie zawsze o wszystkim pamiętamy, często też umykają nam ważne kwestie lub po prostu czujemy się zagubieni i nie wiemy, gdzie szukać pomocy.

Pamiętajmy, że odzyskanie pieniędzy z OFE jest roszczeniem, które się nie przedawnia. W każdej chwili możemy wypełnić wniosek. Nie ma ustawowych ram czasowych, w których musimy się zmieścić. Pieniądze z OFE stanowią ważny element majątku ubezpieczonego, o który warto zawalczyć. Nie pozostawiajmy ich w rękach Towarzystw Ubezpieczeniowych, bo prawnie należą się one właśnie nam. Będą stanowiły nieocenioną pomoc w trudnych chwilach po śmierci bliskiej osoby.

Jeśli jednak dopełnienie wszystkich formalności związanych z odzyskaniem pieniędzy z OFE jest dla Państwa zbyt dużym wyzwaniem, służymy swoją pomocą i zapraszamy do współpracy.  Zawsze warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej kancelarii prawnej. VOX VERITAS wesprze Cię  w potrzebie, a nasi doświadczeni pracownicy pomogą Ci w skompletowaniu wszystkich dokumentów i wniesieniu ich do odpowiedniego Towarzystwa Emerytalnego. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami i kontaktem z ubezpieczycielem. Nie musisz się o nic martwić, a jedynie czekać na przelew środków na Twoje konto. Zlecając sprawę pełnomocnikowi spadkobierca nie musi martwić się o formalności, a same świadczenia będą szybko wypłacone – nawet do 3 miesięcy w przypadku współpracy z VOX VERITAS. Doradcy obsługują klientów na terenie całego kraju. Wystarczy jedna, krótka wizyta.

Za naszym pośrednictwem spadkobiercy i uposażeni otrzymają środki zgromadzone nie tylko na rachunku OFE czy subkoncie ZUS” – dodaje prawnik z VOX VERITAS. – „Uprawnieni mają też prawo do pieniędzy zgromadzonych na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i na lokatach w bankach, a także do oszczędności gromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) lub indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)”.

Osoby, którym pomogliśmy o Vox Veritas

W imieniu swoim, mamy i siostry dziękuję Vox Veritas za odzyskanie pieniędzy z ZUS oraz OFE po zmarłym ojcu. Dziękujemy za fachową pomoc i wsparcie w całym procesie, który nie jest łatwy.

RODZINA.

Dowiedz się również o dziedziczeniu środków z IKE i PPK

Przewiń do góry

Bezpłatnie sprawdzimy, czy należy Ci się

Oświadczam też, że wyrażam zgodę na przetwarzanie w/w moich danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego i pośredniego produktów lub usług VOX VERITAS ODSZKODOWANIA Sp. z o.o. KRS: 0000651942: ul. Mickiewicza 29 ,40-085 Katowice w tym przesyłania mi ofert marketingowych.