w pomocy poszkodowanym

Infolinia

22 290 33 77
od 8:00 do 18:00 pon - sob

Darmowa porada

+48 505 657 675
biuro@voxveritas.pl

Jak odzyskać pieniądze z ZUS oraz OFE po osobie zmarłej?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Środki zgromadzone na rachunku OFE oraz subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu, co oznacza, że mogą być wypłacone osobie uposażonej lub wchodzić w skład spadku w razie śmierci. Kiedy należą się i jak odzyskać pieniądze z ZUS oraz OFE wyjaśnia prawni z VOX VERITAS Odszkodowania.

Odzyskanie pieniędzy z OFE – jak tego dokonać?

Niewiele osób wie, że pieniądze zgromadzone przez płatnika w ramach drugiego filaru, tzw. OFE podlegają dziedziczeniu. Powszechne Towarzystwa Emerytalne na chwilę obecną nie mają obowiązku informować spadkobierców o tej możliwości, choć czasami starają się to zrobić. Odzyskanie pieniędzy z OFE jest prostsze, niż myślisz – podpowiadamy, jak to zrobić.

Potrzebujesz pomocy przy Odzyskaniu pieniędzy z ZUS lub OFE ?
Skontaktuj się z nami!

Wypełnij szybki formularz i dowiedź się jak możemy Ci pomóc.

[caldera_form id=”CF5bf2a13c9483b”]

Kiedy można starać się o odzyskanie pieniędzy z OFE?

Istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić, by można było starać się o zwrot pieniędzy zgromadzonych na drugim filarze. Zmarły ubezpieczony:

  • nie mógł mieć przyznanej emerytury,
  • musiał mieć odłożone pieniądze na OFE – a więc urodzić się po 1968 roku lub wcześniej, pod warunkiem, że zdecydowały się przystąpić do drugiego filaru,
  • musiał mieć ukończone 30 lat.

Towarzystwa Emerytalne nie zawsze mają możliwość otrzymania informacji o śmierci ubezpieczonego, stąd nawet nie zawsze mogą poinformować spadkobierców o ewentualnym spadku. Dlatego dobrze jest samemu zainteresować się o odzyskanie pieniędzy z OFE. Sytuacja może zmienić się od grudnia tego roku, kiedy w życie wchodzi branżowa samoregulacja w zakresie dobrych praktyk. Kto może się starać o zwrot pieniędzy? Według kolejności:

  • małżonek,
  • uposażony,
  • pozostali spadkobiercy.

Jak rozpocząć proces odzyskania pieniędzy z OFE?

Do rozpoczęcia procesu otrzymania pieniędzy z OFE, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, który jest udostępniony przez dane Towarzystwo Emerytalne. Poza tym należy przygotować:

  • skrócony odpis aktu zgonu ubezpieczonego,
  • dokument świadczący o byciu spadkobiercą ubezpieczonego – np. odpis aktu małżeństwa – lub uposażonym, jeśli został zgłoszony podczas zawierania umowy,
  • dowód potwierdzający tożsamość – np. dowód osobisty lub paszport.

Czasem konieczne będzie też złożenie odpowiednich oświadczeń o dziedziczeniu – szczególnie jeśli doszło do rozwodu, umowy między ubezpieczonym a spadkobiercą. Przydatny będzie także testament. Wszystkie dokumenty należy dostarczyć w oryginałach lub odpisach poświadczonych notarialnie czy urzędowo.

dziedziczenie ofe zus

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Często życie stawia nas przed osobistą tragedią, kiedy umiera osoba nam najbliższa. Pamiętajmy, że odzyskanie pieniędzy z OFE jest roszczeniem, które się nie przedawnia. Zawsze jednak warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej kancelarii prawnej. Vox Veritas wesprze Cię w skompletowaniu wszystkich dokumentów i wniesieniu ich do odpowiedniego Towarzystwa Emerytalnego. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami i kontaktem z ubezpieczycielem. Nie musisz się o nic martwić, a jedynie czekać na przelew środków na Twoje konto.

Odzyskanie pieniędzy z OFE jest ważnym elementem majątku ubezpieczonego, o który warto zawalczyć. Nie pozostawiajmy ich w rękach Towarzystw Ubezpieczeniowych. Będą stanowiły nieocenioną pomoc w trudnych chwilach po śmierci bliskiej osoby. Pamiętajmy, że te pieniądze się nam należą. Jeśli dopełnienie wszystkich formalności jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem – zapraszamy do współpracy. Z przyjemnością wspomożemy Cię w walce.

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

W imieniu swoim, mamy i siostry dziękuję Vox Veritas za odzyskanie pieniędzy z ZUS oraz OFE po zmarłym ojcu. Dziękujemy za fachową pomoc i wsparcie w całym procesie który nie jest łatwy.
RODZINA.

Zgodnie z prawem dziedziczeniu nie podlegają środki zgromadzone w ramach I filaru. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku osób ubezpieczonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE), jak i posiadających subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Te środki są traktowane jako część majątku ubezpieczonego i podlegają podziałowi w razie jego śmierci, tj. mogą być dziedziczone przez małżonka zmarłego, osoby wskazane przez zmarłego albo spadkobierców zmarłego.

„Każda osoba ubezpieczona w ZUS ma swoje indywidualne konto emerytalne. W wyniku nowelizacji przepisów dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych wprowadzono tzw. subkonto ZUS, czyli dodatkowe konto funkcjonujące w ramach indywidualnego konta emerytalnego ubezpieczonego” – wyjaśnia Daniel Kocur z VOX VERITAS Odszkodowania. – „Subkonto posiadają osoby urodzone po 1968 r. oraz te, które urodziły się przed 1968 r. i należały do otwartego funduszu emerytalnego. Dotyczy to także ubezpieczonych, którzy po 31 stycznia 2014 r. nie zawarli umowy z OFE. Pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS oraz na rachunku OFE podlegają dziedziczeniu”.

Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Wraz z nowelizacją ustawy o OFE, każdy ubezpieczony mógł wybrać, gdzie trafią jego składki emerytalne – czy wyłącznie do ZUS, czy też częściowo do OFE. W wyniku wprowadzonych zmian, od 2014 r. 12,22% składki trafia na indywidualne konto podstawowe w ZUS, zaś pozostała część jest zapisywana na subkoncie (dotyczy osób, które podjęły decyzję o przekazywaniu składki wyłącznie do ZUS) lub podzielona pomiędzy subkonto w ZUS (4,38%) i OFE (2,92%). Zdaniem ekspertów, obecnie w ZUS zalega aż 2 mld złotych z OFE.

Komu należą się pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS oraz w OFE osoby zmarłej? Zgodnie z literą prawą, mogą z nich skorzystać trzy kategorie osób: małżonek (w ramach wspólności małżeńskiej), osoby wskazane przez zmarłego (osoby uposażone) oraz – gdy nie ma osób uposażonych – spadkobiercy. Ustawodawca reguluje również podział tych środków. W obliczu powstałych zawiłości prawnych wiele osób nie korzysta z przysługujących im uprawnień.

„Gdzie mogę się zgłosić? Jakie środki mogą mi być wypłacone? Jakiego rodzaju formalności powinienem dopełnić? To pytania, które przerażają wiele osób, zwłaszcza w obliczu osobistej tragedii, jaką jest śmierć bliskiej osoby” – przyznaje Daniel Kocur. – „W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów, a także wystąpią po należne środki pieniężne zgromadzone na rachunku emerytalnym zmarłego”.

Dzięki zleceniu sprawy pełnomocnikowi spadkobierca nie musi martwić się o formalności, a same świadczenia będą szybko wypłacone – nawet do 3 miesięcy w przypadku współpracy z VOX VERITAS. Doradcy obsługują klientów na terenie całego kraju. Wystarczy jedna, krótka wizyta.

Aktualizacja 22 marca 2019 roku :

„Za naszym pośrednictwem spadkobiercy i uposażeni otrzymają środki zgromadzone nie tylko na rachunku OFE czy subkoncie ZUS” – dodaje prawnik z VOX VERITAS. – „Uprawnieni mają też prawo do pieniędzy zgromadzonych na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i na lokatach w bankach, a także do oszczędności gromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) lub indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)”.

Jak odzyskać pieniądze z ZUS oraz OFE po osobie zmarłej?

Zostaw komentarz

Bezpłatna Porada