Jak odzyskać pieniądze z ZUS oraz OFE po osobie zmarłej?

Środki zgromadzone na rachunku OFE oraz subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu, co oznacza, że mogą być wypłacone osobie uposażonej lub wchodzić w skład spadku w razie śmierci. Kiedy należą się i jak odzyskać pieniądze z ZUS oraz OFE wyjaśnia prawni z VOX VERITAS Odszkodowania.

Odzyskanie pieniędzy z OFE – jak tego dokonać?

Niewiele osób wie, że pieniądze zgromadzone przez płatnika w ramach drugiego filaru, tzw. OFE podlegają dziedziczeniu. Powszechne Towarzystwa Emerytalne na chwilę obecną nie mają obowiązku informować spadkobierców o tej możliwości, choć czasami starają się to zrobić. Odzyskanie pieniędzy z OFE jest prostsze, niż myślisz – podpowiadamy, jak to zrobić.

Potrzebujesz pomocy przy Odzyskaniu pieniędzy z ZUS lub OFE ?
Skontaktuj się z nami!

Wypełnij szybki formularz i dowiedź się jak możemy Ci pomóc.

Kiedy można starać się o odzyskanie pieniędzy z OFE?

Istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić, by można było starać się o zwrot pieniędzy zgromadzonych na drugim filarze. Zmarły ubezpieczony:

  • nie mógł mieć przyznanej emerytury,
  • musiał mieć odłożone pieniądze na OFE – a więc urodzić się po 1968 roku lub wcześniej, pod warunkiem, że zdecydowały się przystąpić do drugiego filaru,
  • musiał mieć ukończone 30 lat.

Towarzystwa Emerytalne nie zawsze mają możliwość otrzymania informacji o śmierci ubezpieczonego, stąd nawet nie zawsze mogą poinformować spadkobierców o ewentualnym spadku. Dlatego dobrze jest samemu zainteresować się o odzyskanie pieniędzy z OFE. Sytuacja może zmienić się od grudnia tego roku, kiedy w życie wchodzi branżowa samoregulacja w zakresie dobrych praktyk. Kto może się starać o zwrot pieniędzy? Według kolejności:

  • małżonek,
  • uposażony,
  • pozostali spadkobiercy.

Jak rozpocząć proces odzyskania pieniędzy z OFE?

Do rozpoczęcia procesu otrzymania pieniędzy z OFE, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, który jest udostępniony przez dane Towarzystwo Emerytalne. Poza tym należy przygotować:

  • skrócony odpis aktu zgonu ubezpieczonego,
  • dokument świadczący o byciu spadkobiercą ubezpieczonego – np. odpis aktu małżeństwa – lub uposażonym, jeśli został zgłoszony podczas zawierania umowy,
  • dowód potwierdzający tożsamość – np. dowód osobisty lub paszport.

Czasem konieczne będzie też złożenie odpowiednich oświadczeń o dziedziczeniu – szczególnie jeśli doszło do rozwodu, umowy między ubezpieczonym a spadkobiercą. Przydatny będzie także testament. Wszystkie dokumenty należy dostarczyć w oryginałach lub odpisach poświadczonych notarialnie czy urzędowo.

dziedziczenie ofe zus

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Często życie stawia nas przed osobistą tragedią, kiedy umiera osoba nam najbliższa. Pamiętajmy, że odzyskanie pieniędzy z OFE jest roszczeniem, które się nie przedawnia. Zawsze jednak warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej kancelarii prawnej. Vox Veritas wesprze Cię w skompletowaniu wszystkich dokumentów i wniesieniu ich do odpowiedniego Towarzystwa Emerytalnego. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami i kontaktem z ubezpieczycielem. Nie musisz się o nic martwić, a jedynie czekać na przelew środków na Twoje konto.

Odzyskanie pieniędzy z OFE jest ważnym elementem majątku ubezpieczonego, o który warto zawalczyć. Nie pozostawiajmy ich w rękach Towarzystw Ubezpieczeniowych. Będą stanowiły nieocenioną pomoc w trudnych chwilach po śmierci bliskiej osoby. Pamiętajmy, że te pieniądze się nam należą. Jeśli dopełnienie wszystkich formalności jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem – zapraszamy do współpracy. Z przyjemnością wspomożemy Cię w walce.

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

W imieniu swoim, mamy i siostry dziękuję Vox Veritas za odzyskanie pieniędzy z ZUS oraz OFE po zmarłym ojcu. Dziękujemy za fachową pomoc i wsparcie w całym procesie który nie jest łatwy.
RODZINA.

Zgodnie z prawem dziedziczeniu nie podlegają środki zgromadzone w ramach I filaru. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku osób ubezpieczonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE), jak i posiadających subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Te środki są traktowane jako część majątku ubezpieczonego i podlegają podziałowi w razie jego śmierci, tj. mogą być dziedziczone przez małżonka zmarłego, osoby wskazane przez zmarłego albo spadkobierców zmarłego.

„Każda osoba ubezpieczona w ZUS ma swoje indywidualne konto emerytalne. W wyniku nowelizacji przepisów dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych wprowadzono tzw. subkonto ZUS, czyli dodatkowe konto funkcjonujące w ramach indywidualnego konta emerytalnego ubezpieczonego” – wyjaśnia Daniel Kocur z VOX VERITAS Odszkodowania. – „Subkonto posiadają osoby urodzone po 1968 r. oraz te, które urodziły się przed 1968 r. i należały do otwartego funduszu emerytalnego. Dotyczy to także ubezpieczonych, którzy po 31 stycznia 2014 r. nie zawarli umowy z OFE. Pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS oraz na rachunku OFE podlegają dziedziczeniu”.

Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Wraz z nowelizacją ustawy o OFE, każdy ubezpieczony mógł wybrać, gdzie trafią jego składki emerytalne – czy wyłącznie do ZUS, czy też częściowo do OFE. W wyniku wprowadzonych zmian, od 2014 r. 12,22% składki trafia na indywidualne konto podstawowe w ZUS, zaś pozostała część jest zapisywana na subkoncie (dotyczy osób, które podjęły decyzję o przekazywaniu składki wyłącznie do ZUS) lub podzielona pomiędzy subkonto w ZUS (4,38%) i OFE (2,92%). Zdaniem ekspertów, obecnie w ZUS zalega aż 2 mld złotych z OFE.

Komu należą się pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS oraz w OFE osoby zmarłej? Zgodnie z literą prawą, mogą z nich skorzystać trzy kategorie osób: małżonek (w ramach wspólności małżeńskiej), osoby wskazane przez zmarłego (osoby uposażone) oraz – gdy nie ma osób uposażonych – spadkobiercy. Ustawodawca reguluje również podział tych środków. W obliczu powstałych zawiłości prawnych wiele osób nie korzysta z przysługujących im uprawnień.

„Gdzie mogę się zgłosić? Jakie środki mogą mi być wypłacone? Jakiego rodzaju formalności powinienem dopełnić? To pytania, które przerażają wiele osób, zwłaszcza w obliczu osobistej tragedii, jaką jest śmierć bliskiej osoby” – przyznaje Daniel Kocur. – „W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów, a także wystąpią po należne środki pieniężne zgromadzone na rachunku emerytalnym zmarłego”.

Dzięki zleceniu sprawy pełnomocnikowi spadkobierca nie musi martwić się o formalności, a same świadczenia będą szybko wypłacone – nawet do 3 miesięcy w przypadku współpracy z VOX VERITAS. Doradcy obsługują klientów na terenie całego kraju. Wystarczy jedna, krótka wizyta.

Aktualizacja 22 marca 2019 roku :

„Za naszym pośrednictwem spadkobiercy i uposażeni otrzymają środki zgromadzone nie tylko na rachunku OFE czy subkoncie ZUS” – dodaje prawnik z VOX VERITAS. – „Uprawnieni mają też prawo do pieniędzy zgromadzonych na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i na lokatach w bankach, a także do oszczędności gromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) lub indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)”.

Jak odzyskać pieniądze z ZUS oraz OFE po osobie zmarłej?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Czytaj także:

zacznij z nami chodzić

Bezpłatna

SPONSOR

Wyboru Sportowca Roku 2019 na śląsku

Pozostali Partnerzy