Egzoszkielet

Egzoszkielet mobilny – nowoczesna rehabilitacja. Z VOX VERITAS nawet BEZPŁATNIE ?!
Kancelaria odszkodowawcza VOX VERITAS 28 sierpnia 2019 organizowała premierę ekoszkieletu mobilnego. Odbyła się ona w Centrum AMED przy ul. Ceglanej 67C w Katowicach. Oferta skierowana jest w stronę naszych Klientów, osób poszkodowanych w wypadkach i ich bliskich. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy wyczerpujący artykuł, w którym można znaleźć kompleksowe informacje na temat egzoszkieletu i dowiedzieć się, dlaczego rehabilitacja z jego wykorzystaniem jest tak skuteczna i dlaczego może być bezpłatna.

Czym jest egzoszkielet?

Egzoszkielet bioniczny (pancerz wspomagany) to nowoczesna powłoka, którą mocuje się na zewnątrz ciała, aby wzmocnić siłę mięśni użytkownika. Jest to mobilne urządzenie do reedukacji chodu. Przenośny szkielet składa się ze sztywnej ramy metalowej, która posiada siłowniki na stawach (biodrowych, kolanowych) oraz plecach. Siłowniki są sterowane komputerowo. Kolejnym elementem egzoszkieletu jest plecak z bateriami. Jednym z bardziej znanych producentów egzoszkieletu mobilnego jest amerykańska firma EKSO BIONICS, która zaprojektowała i opatentowała EKSO GT™.

Specjalistyczny egzoszkielet rehabilitacyjny pozwala na skuteczną rehabilitację Pacjenta ze schorzeniami o podłożu neurologicznym oraz niedowładem kończyn dolnych. Siłowniki pomagają wykonywać ruchy i wspomagają utracone funkcje nerwowe oraz mięśniowe. Rehabilitacja z wykorzystaniem egzoszkieletu zalecana jest zarówno Pacjentom z porażeniem połowicznym, jak i całkowitym.

Podział egzoszkieletów

Obecnie egzoszkielety mobilne znajdują zastosowanie w wojsku, przemyśle i medycynie. To właśnie rehabilitacja osób z niedowładami kończyn i porażeniami rdzenia kręgowego stała się bodźcem do rozwoju cybernetycznych rozwiązań wspomagających leczenie (początkowo urządzenia te projektowano dla amerykańskiej armii). Chodzi tutaj przede wszystkim o odzyskanie siły w mięśniach i przywrócenie możliwości poruszania kończynami oraz samodzielnego poruszania się.

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych klasyfikacji dzieli egzoszkielety na:

wojskowe – XOS, HULC,
medyczne – czterokończynowe (HAL5) oraz na kończyny dolne (specjalna wersja HAL5, EKSO, ReWalk),
ogólnego przeznaczenia – ExoCarrier, ExoClimber, BLEX2.
Jak działa egzoszkielet?

Egzoszkielet do rehabilitacji jest lekki (przeciętnie waży około 23 kg) nasz , który był na premierze waży 20 kg i jest najnowocześniejszym na rynku Polskim. Jest to skomputeryzowane urządzenie, które rehabilitant zakłada na ciało Pacjenta. Egzoszkielet odpowiednio się konfiguruje, co pozwala choremu ćwiczyć utracone w wyniku choroby czy urazu funkcje mięśni. Całość jest zasilana przez baterie, a Pacjent może poruszać stawami biodrowymi i kolanowymi dzięki specjalnym siłownikom elektrycznym.

Wykorzystanie egzoszkieletu pozwala m.in. na:

wstawanie i chodzenie osób z całkowitym porażeniem lub niską sprawnością przedramion,
nauczenie się prawidłowych wzorców chodu (utraconych w wyniku wypadku lub choroby),
prawidłowe stawianie stóp na podłożu.
Egzoszkielet do rehabilitacji doskonale wspomaga leczenie i ćwiczenia. Ruch najczęściej inicjowany jest przez terapeutę za pomocą przycisku. Już podczas pierwszej sesji niechodzący Pacjent może przejść do chodu o kulach. Ciężar przenoszony jest przez rehabilitowanego z nogi na nogę, a urządzenie automatycznie rozpoznaje, czy została już osiągnięta prawidłowa pozycja. Gdy to nastąpi, egzoszkielet, wykonuje krok. Siła może zostać automatycznie wykryta przez urządzenie lub ustawiona przez terapeutę. Dzięki temu ruch w czasie rzeczywistym jest wspomagany (w dopasowaniu do aktualnej kondycji Pacjenta i stopnia pracy jego mięśni oraz układu nerwowego). Ustawienie wyższej siły pozwala skupiać się na inicjowaniu chodu, a mniejszej dobrze sprawdzi się, aby poprawiać jakość stawiania stóp na podłożu.

W nowoczesnych egzoszkieletach sterowanie może odbywać się za pomocą:

sterowania mechanicznego (manualnego) – np. joystickiem,
sterowania głosowego – Pacjent wydaje komendy głosowe, które są rozpoznawane przez system (np. „wstań”, „idź” itp.),
sterowania czujnikami (naskórne lub podskórne implanty) – implanty odczytują impulsy nerwowe i przekazują je do komputera, który steruje urządzeniem (takie sterowanie sprawdzi się u Pacjentów z co najmniej częściowo sprawnym układem nerwowym).


Co daje egzoszkielet?

Nowoczesna rehabilitacja z wykorzystaniem egzoszkieletu dla wielu osób stanowi szansę w walce o zdrowie i odzyskanie pełnej lub częściowej sprawności po przebytej chorobie czy urazie. Egzoszkielet mobilny pozwala skrócić czas rehabilitacji. Wcześniej osoby z niedowładem kończyn bardzo często musiały ćwiczyć w asyście kilku rehabilitantów (lub rehabilitanta i pomocników). Specjalistyczny pancerz wspomagany pozwala na sprawną rehabilitację w towarzystwie jednego wykwalifikowanego rehabilitanta, który czuwa na prawidłowością wykonywanych ruchów i przekazuje informacje oraz wskazówki ćwiczącemu. Pozostałe elementy, potrzebne do bezpiecznych i skutecznych ćwiczeń, wykonuje maszyna. Dobre efekty uzyskują nawet osoby, u których wcześniej problemem był wyraźny brak postępów.

Egzoszkielet mobilny korzystnie wpływa na zdrowie. Taka rehabilitacja pozwala:

ćwiczyć siłę mięśni,
ćwiczyć układ kostny po urazach,
poprawić pracę układu naczyniowego i trawiennego,
poprawić pracę gruczołów dokrewnych,
stymulować do pracy układ nerwowy (dzięki pionizacji Pacjenta i jego ruchu w pionie dochodzi do poprawy ukrwienia mózgu i pracy układu nerwowego),
poprawić pracę układu oddechowego.
Warto podkreślić, że, wraz ze stanięciem na własne nogi i wykonaniem pierwszych „samodzielnych” kroków, wielu Pacjentów widzi, że rehabilitacja odnosi skutki, co bardzo korzystnie wpływa na ich samopoczucie. Wyższa motywacja do dalszych ćwiczeń w dużym stopniu przesądzają zaś o efekcie – często sukces jest wynikiem samozaparcia chorego, któremu zależy na odzyskaniu dawnej sprawności.

Dla kogo egzoszkielet do rehabilitacji?

Fizjoterapeuta zaleca badanie i wspólnie z lekarzem ustala konkretny cel rehabilitacji. Dopiero wtedy mogą zostać dobrane prawidłowe ćwiczenia i ich intensywność.

Egzoszkielet rehabilitacyjny można zastosować u:

– osób z całkowitym (do wysokości C7 włącznie) lub częściowym uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
– osób po udarach,
– cierpiących na stwardnienie rozsiane,
– osób z dystrofią mięśniową,
– osób z urazami czaszkowo-mózgowymi,
– cierpiących na zespół Guillaina-Barrégo,
– osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.


Ile kosztuje egzoszkielet?

Dużą barierą do rehabilitacji z wykorzystaniem egzoszkieletu są bardzo wysokie ceny urządzeń. Są one uzależnione od rodzaju (egzoszkielet czterokończynowy lub na kończyny dolne) oraz producenta i zastosowanych w maszynie rozwiązań. Jeżeli chodzi o mobilny egzoszkielet koszt zaczyna się od 390 000 zł – informacje w VOX VERITAS.

Egzoszkielet za darmo? Premiera VOX VERITAS

Bardzo wysokie ceny urządzeń sprawiają, że oferta ta niestety nie jest dostępna dla wielu potrzebujących Pacjentów. Firma VOX VERITAS, posiadająca bogate doświadczenie w branży ubezpieczeniowej i doskonale znająca problemy osób po poważnych wypadkach oraz urazach, przygotowała propozycję specjalnie dla wszystkich potrzebujących rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem egzoszkieletu.

Dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych (nie będących sprawcami wypadku) stworzona została specjalna oferta, która umożliwia korzystanie z nowoczesnego egzoszkieletu bezpłatnie. Współpracujemy z zespołem lekarzy biegłych, ortopedów i neurologów, którzy wykonają kompleksowe badanie i przygotują opinie potrzebne do wnioskowania o pokrycie leczenia w nowoczesnych ośrodkach medycznych (m.in. w Centrum AMED przy ul. Ceglanej 67C w Katowicach). Nasi doświadczeni adwokaci i radcy prawni, w konsultacji z najlepszymi lekarzami, postarają się udowodnić konieczność używania podczas rehabilitacji (a gdy to jest potrzebne, nawet przez całe życie) zaawansowanego egzoszkieletu mobilnego i pokrycia kosztów jego zakupu z polisy OC sprawcy wypadku.

Zespół VOX VERITAS zadba również, aby przekazać Pacjentom i ich rodzinom wszelkie informacje i wytłumaczyć, jakie prawa przysługują osobom poszkodowanym oraz jak mogą z nich skorzystać i otrzymać finansowanie na egzoszkielet i nowoczesną rehabilitacje.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Czytaj także:

zacznij z nami chodzić

Bezpłatna

SPONSOR

Wyboru Sportowca Roku 2019 na śląsku

Pozostali Partnerzy