DZIEDZICZENIE IKE,ZUS,PPK

KONIEC OFE – NOWA USTAWA w 2020r.

Odprowadzana do ZUS składka emerytalna wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru. W większości (12,22 proc.) trafia ona na indywidualne, podstawowe konto ubezpieczonego (I filar). Ta część składki nie podlega dziedziczeniu i w razie śmierci osoby ubezpieczonej środki zgromadzone (pozostałe) na podstawowym koncie pozostają w dyspozycji ZUS.

100 % – 162,3 mld zł z OFE trafi do IKE / ZUS

SYSTEM EMERYTALNY – DOTYCHCZASOWA SYTUACJA

Jest jednak jeszcze część składki emerytalnej (7,3 proc.), która traktowana jest jak własność ubezpieczonego i trafia do II filaru. Te środki podlegają podziałowi i dziedziczeniu w razie śmierci. Owe 7,3 proc., które trafia do II filaru, jest albo w całości gromadzone na indywidualnym subkoncie w ZUS (w przypadku, gdy ubezpieczony nie ma konta w OFE) albo trafia po części na subkonto w ZUS (4,38 proc.), a po części na konto w OFE (2,92 proc.).

 

Potrzebujesz pomocy zostaw kontakt a pomożemy

[caldera_form id=”CF5bf2a13c9483b”]

 

KONIEC OFE

Koniec  OFE nastąpi w 2020 roku. 100 proc. pieniędzy zgromadzonych w OFE (162,3 mld zł) trafi na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne 16 mln członków OFE  – zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

– To będzie swoista prywatyzacja pieniędzy zgromadzonych w OFE. Oddamy te pieniądze Polakom – mówił premier Morawiecki.

Każdy będzie mógł zdecydować czy chce żeby jego pieniądze zostały na jego prywatnym IKE, czy też woli żeby trafiły na jego subkonto w ZUS. Tak czy inaczej po osiągnięciu wieku emerytalnego będą wypłacone, powiększą emeryturę- będą też podlegały dziedziczeniu. Zamiast podatku od pieniędzy przekazanych do IKE pobierana będzie opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. – Gdyby tej opłaty nie było, pieniądze te byłyby uprzywilejowane wobec emerytur wypłacanych z ZUS, które są opodatkowane – tłumaczy premier  Mateusz Morawiecki.

Wypłaty pieniędzy z IKE nie będą już potem opodatkowane. Od tych przekazanych na subkonta w ZUS pobierany będzie podatek dochodowy.

Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE ma nastąpić w styczniu 2020 r.

– System emerytalny, który proponujemy, w sposób ewolucyjny przebudować ma być oparty na trzech filarach: PPK, ZUS , IKE – tłumaczył w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

–  oddajemy pieniądze Polakom mówi Premier Morawiecki. Chcemy uporządkować system emerytalny, który jest kluczową częścią w obszarze bezpieczeństwa finansowego (…) Polaków na lata emerytury – wyjaśniał premier podczas konferencji. W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS – dzisiejsze emerytury – one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. (…) Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane – ocenił premier.

 

DZIEDZICZENIE IKE, ZUS , PPK

Wszystkie trzy filary nowego sytemu emerytalnego przewidują dziedziczenie. To bardzo istotna informacja. Klienci nadal będą mogli korzystać z naszej wiedzy, doświadczenia  celem pomocy w dziedziczeniu środków z subkonta ZUS, IKE, PPK. Nasi eksperci są do dyspozycji a wszystkie formalności można załatwić na odległość.

Zapraszamy do kontaktu : 505 657 675 i biuro@voxveritas.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Czytaj także:

zacznij z nami chodzić

Bezpłatna